Káva se srdcem horské gorily

Po krátkém zimním spánku jsme zpět s další kávou měsíce – tentokrát z africké Ugandy. Káva Mountain Gorilla Uganda Mt. Elgon pochází z úrodných plání bájné hory Mount Elgon, která je nejstarší vyhaslou sopkou ve východní Africe. Káva se zde pěstuje v nadmořské výšce 1700 až 2000 metrů nad mořem, lze ji proto zařadit mezi vysokohorské – chuťově bohaté – arabiky. 

Zelenou kávu do Čech začal přímo z Ugandy dovážet náš kolega Libor, kterému Afrika naprosto učarovala a opakovaně se tam vrací. Ugandu nám popsal jako divokou a krásnou zemi s rozmanitou flórou a faunou. Horský prales je domovem také pro horské gorily, které kávě propůjčily své jméno i tvář.

S Liborem a jeho kamarády nejen z Ugandy jsme se u nás sešli minulý čtvrtek. Na ochutnávku nové ugandské kávy jsme se těšili jak malí, aby taky ne po té měsíční odmlce… Nemohli jsme se dočkat, zda bude tak výtečná, jak se o ní píše na mezinárodních fórech. Kávu jsme upražili pět dní předem na střed v pražičce Novoroaster v našem Kávovém centru Praha a připravili následně jako espresso v automatickém kávovaru Lamanti. Chtěli jsme ji otestovat tak, jak ji s největší pravděpodobností bude připravovat většina našich klientů. A jaký byl náš první dojem? Vskutku pozitivní.

Káva Mountain Gorilla Uganda Mt. ElgonVe vůni byly cítit květinové tóny. Po prvním srknutí se rozvinula nejprve jemná acidita asi nejvíce připomínající citrusy – především pomeranče. Ovocná svěžest se následně proměnila ve sladkou chuť medu. S trochou fantazie se dalo najít i sušené fíky, které kávě připisují profesionální cuppeři. Opravdu výrazná byla pak dochuť hořké čokolády, která se v chuťových pohárcích držela a držela, tak jak to mám ráda. Mňam. Tuhle kávu si s oblibou dám znovu.

Několik málo fotek z komorní degustace si můžete prohlédnou v našem albu.

 


Ugandskou kávu Mountain Gorilla Mt. Elgon najdete v oddělení Čerstvá káva na KAVA.CZ.

 

2 komentáře u „Káva se srdcem horské gorily“

  1. Zdravím, hned mě upoutal název a obrázek, kde není Elgon, ale Virunga od Mutandy :-). Nicméně Virunga je domovem těch goril, takže to není úplně z cesty :). Ale nádhera. Kávové plantáže pod Elgonem mám v plánu totiž navštívit, až se někdy do Ugandy podívám, zatím z toho sešlo. Abych přispěl troškou… teď jsem vytvářel obrazová plátna o regionech světa, v Africe se jedno věnuje kolébce kávy
    http://www.mup.cz/data/files/2015-12-15-zizkov-vernisaz-0027-0152.jpg
    http://www.imup.cz/runtime/cache/files/lightboxBig/2015-12-15-zizkov-vernisaz-0150-7.jpg
    Krásné kávou provoněné dny!

    1. Máte pravdu je to můj záběr, když jsem se vracel z druhého gorilího tracku. Po devíti hodinách trmácení jsem měl tu čest toto ušlechtilé zvíře tiše sledovat. Jsem přesvědčen že gorily žily dříve i na Mt.Elgon. I naše káva je silná v chuti a zároveň jemná a vzácná….není pro každého Za dva týdny jedu na Mt.Elgon tak se třeba potkáme. Zdraví Libor

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *